Vești triste din lumea politică. Deputatul Francisc Tobă a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, de care suferea de ceva timp. Politicianul, în vârstă de 70 de ani, s-a stins din viață astăzi, în jurul prânzului.
Deputatul Francisc Tobă, ales pe listele AUR și proaspăt validat în Parlamentul României, este unul dintre cei care au fost cercetați în dosarul Revoluției de la Sibiu pentru tentativă de omor deosebit de grav și complicitate la infracțiunea de tratamente neomenoase.
Dosarul în care apare Francisc Tobă, alături de colonelul Aurel Dragomir, comandatul UM 01512 Sibiu, a fost închis în 2010. Francisc Tobă a primit neînceperea urmăririi penale pentru că s-a împlinit termenul de prescripție a răspunderii penale.
După fuga dictatorului Ceaușescu, Francisc Tobă a primit ordin să meargă de la Mârșa la Spitalul Județean Sibiu ca să restabilească ordinea, pentru că asupra spitalului se trăgea. S-a prezentat la spital pe 23 decembrie, în jurul orei 12:00, după ce un angajat al spitalului a cerut ajutor la primărie.
Europa Liberă a consultat datele din dosarul Revoluției de la Sibiu și redă acuzațiile împotriva lui Francisc Tobă.
În dosar, angajatul Mihai Arba povestește cum a fost arestat de Francisc Tobă, după ce acesta venise la spital, pe motiv că e terorist. „Un bărbat în haină de M.Ap.N, cu gradul de căpitan, care mi-a pus mâna pe gât și apoi m-a prins de haină sub bărbie lipindu-mă de zid și care mi-a zis că se va ocupa de mine mai târziu, după care a plecat. Ulterior, am aflat că este vorba de cpt Tobă Francisc”, a povestit Mihai Arba la dosar.
RelatedPosts
Francisc Tobă era la al doilea mandat de deputat. În mandatul 1992-1996, a fost ales deputat din partea PDSR, el fiind o perioadă și consilierul lui Adrian Năstase pe probleme de securitate națională. În actualul mandat fusese ales deputat de Brașov pe listele AUR.
Alți martori din dosar arată că actualul deputat a aplicat rele tratamente pacienților din spital. Este și cazul unul pacient din rezervele de arest, care „a fost scos din spital în chiloți și cu bandajele pe el și legat pe TAB afară, de turelă, unde a fost lăsat aproximativ 3 ore”.
„Nu s-a discutat nimic referitor la acesta, dar știu că atunci când TAB-ul a plecat cu el legat afară, l-am recunoscut ca fiind coleg cu tatăl meu, în cadrul fostei securități. Ulterior am aflat că TAB-ul venise pentru transferul răniților către bazin”, povestește Mihai Arba.
În același document există și mărturia șefului Secției de Chirurgie a Spitalului Județean Sibiu, prof.dr. Popovici Zeno. Acesta spune că „armonia spitalului s-a curmat brusc când spitalul a fost ocupat pe neașteptate de domnul Francisc Tobă”, care a rămas o prezență activă în spital până în luna aprilie.
„Domnul Francisc Tobă s-a prezentat ca noua putere care va conduce spitalul în mod absolut, și-a scos centura cu pistolul de la brâu, pe care le-a pus pe masă, și și-a etalat centura neagră de karate pentru a demonstra politica lui de forță. Nu am înțeles atitudinea sa și dorința absolută de putere, intimidare și umilire, odată ce spitalul era o instituție pașnică, care și-a îndeplinit datoria cu prisosință față de Revoluție”, povestește medicul.
Doctorul Popovici spune că Tobă era „însetat de voința de putere și ascensiune” în acele vremuri tulburi, el fiind printre puținii care au protestat față de deciziile luare de militar.
Medicul spune că Tobă a făcut o comisie pe care o conducea și decidea care dintre așa numiții „teroriști” trebuiau să fie externați, arestați sau deținuți „la bazin”:
„Niciunul dintre aceștia nu s-a dovedit ‘terorist’ și s-a procedat în contra drepturilor omului. Eu, în calitate de medic care a depus jurământul lui Hipocrat, nu tratam ‘teroriști’, ci oameni. Urma ca justiția să-și facă ulterior datoria. Astfel, pentru a se accelera evacuarea suspecților la bazin, s-au petrecut unele gesturi medicale condamnabile, care nu au fost pedepsite (îmi amintesc scoaterea prematură a tubului de dren din torace de către un anestezist)”, se arată în dosar.
Directorul spitalului din acea vreme, Elefterescu Romeo, arată că Francisc Tobă a luat câțiva răniți, fără aprobarea niciunui medic, „pe care i-a dus pe turela MLI-ului”.
Dosarul Revoluției de la Sibiu a fost închis în 2010, iar Francisc Tobă a primit neînceperea urmăririi penale. În zilele Revoluției, la Sibiu au murit 99 de oameni și au fost aproape 200 de răniți.
Procurorul militar Cătălin Piţu, cel care a instrumentat dosarul Revoluţiei Române din decembrie ’89, care se află în prezent la Înalta Curte de Casație și Justiție, spune pentru Europa Liberă că victimele de la Sibiu sunt părți civile în dosarul mare al Revoluției.
„În urmă cu mai bine de 11 ani s-a soluționat un dosar Sibiu în care au fost cercetate faptele factorilor locali, adică acel colonel Dragomir, alături de care a fost cercetat și Francisc Tobă, pentru infracțiuni de drept comun, care încă nu erau cu prescripție acum 11 ani”, a spus Cătălin Pițu.
Dosarul de la Sibiu a fost soluționat prin clasare în 2010. ”Împotriva soluției de clasare s-a formulat plângere la instanță, iar instanța a menținut ruta de clasare, constatând că dosarul a fost bine instrumentat, iar soluția de clasare a fost corectă la vremea respectivă. Dosarul Sibiu, luat individual, nu mai poate fi redeschis, pentru că legea spune că un dosar închis cândva – acum 11 ani- poate fi redeschis doar dacă apar elemente noi, care trebuie să fie foarte serioase pentru a se putea redeschise un dosar”, explică procurorul.
„Din punctul meu de vedere, atâta timp cât nu apar alte elemente noi, acel dosar rămâne închis, iar, cel puțin în fața legii, Francisc Tobă este nevinovat. Mai trebuie făcută o precizare: adevărul juridic nu este întodeauna egal cu adevărul absolut, ca să zic așa”, mai arată procurorul.
4.000 lei lunar, pensie militară pentru deputatul Francisc Tobă, acuzat de represiune la Revoluție
Deputatul Francisc Tobă, băgat în Parlament de AUR și „renegat” ulterior după ce au apărut în presă informații potrivit cărora numele său apare în dosarul legat de represiunea în timpul Revoluției din 1989, câștigă lunar o indemnizație de 4.000 de lei din pensia militară.
Controversatul deputat a realizat în anul 2021 venituri de:
– 48.000 de lei din pensie militară
– 5721 de lei – indemnizație limită de vârstă
– 4680 de lei pensie civilă
În anul 2020, AUR a cerut însă invalidarea mandatului de deputat al lui Francisc Tobă, care ar fi participat la reprimarea Revoluției din 1989, el fiind și exclus din partid.
Cel mai probabil, cea care îi va înlocui în Parlament este Raluca Maria Borta, numele acesteia fiind vehiculat de AUR chiar din acea perioadă.
La vremea respectivă, AUR a solicitat validarea mandatului de deputat pentru Borta, următoarea persoană aflată pe lista de candidați a partidului în circumscripția electorală Brașov şi care îndeplinea condițiile de eligibilitate prevăzute de lege.
În ultimele luni, Francisc Tobă a fost membru al Alianței pentru Patrie, formațiune înființată de Codrin Ștefănescu, din care a făcut parte și Liviu Dragnea.
Moartea politicianului, anunțată de familie pe rețelele de socializare
Familia și prietenii deputatului deplâng dispariția lui Francisc Tobă.
”Francisc Toba, om de țară, tată, soț, fiu de români si om de patrie! Astăzi, 15.08.2023, domnul Francisc Toba, colonel, doctor în științe militare, politician, deputat timp de două mandate în Camera Deputaților din Parlamentul României, de ziua Sfântă a Adormirii Maicii Domnului, trece în neființă. Ne bucurăm de moștenirea cunoașterii sale lăsate nouă, familiei, prietenilor și nu în ultimul rând, românilor, celor pentru care oricât ar fi făcut, el, Francisc Tobă, considera că nu este suficient! Să te odihnești în pace, Francisc, patriot, tată, soț, bunic și om de țară! Dumnezeu să-l ierte!”, a scris familia deputatului pe pagina lui de Facebook.
Acasa























Declinare de responsabilitate pentru comentarii
