Un raport privind abuzurile sexuale din Biserica portugheză Catolică a fost publicat în 13 februarie și arată doar „vârful icebergului” din întreaga Biserică Catolică, potrivit comisiei de investigații citată de Reuters. Cel puțin 4.815 copii au fost abuzați sexual de către membri ai Bisericii Catolice portugheze – majoritatea preoți – în ultimii 70 de ani, se arată în comisia care a investigat speța.
„(Vrem) să aducem un omagiu sincer celor care au fost victime ale abuzurilor în copilărie și au îndrăznit să dea glas tăcerii”, a declarat psihiatrul pentru copii Pedro Strecht, care a condus comisia. „Ei sunt mult mai mult decât o statistică”.
Strecht a declarat că cele 4.815 cazuri reprezintă numărul „absolut minim” de victime ale abuzurilor sexuale comise de membri ai clerului în Portugalia din 1950 încoace.
„Aceste cifre sunt doar vârful icebergului”, a spus el.
Cei mai mulți agresori (77%) au fost preoți, iar 57% dintre victime au fost de sex masculin, a spus Strecht, adăugând că acestea au fost abuzate în școli catolice, biserici, casele preoților sau alte locuri. Majoritatea abuzurilor sexuale au avut loc când copiii aveau între 10 și 14 ani, cea mai tânără victimă având doar doi ani.
Reacționând la raportul final al Comisiei independente însărcinate cu investigarea cazurilor de abuzuri sexuale asupra minorilor în Biserica Catolică din Portugalia, președintele Conferinței Episcopale Portugheze (CEP) a declarat că primul său gând este pentru victime, iar al doilea pentru comisia față de care Biserica este recunoscătoare pentru activitatea sa competentă, pasionată și umană, conform vaticannews.va.
Episcopul Josè Ornelas a declarat că rezultatele nu vor fi ignorate și a lansat un mesaj de reasigurare pentru victime, angajându-se să lucreze pentru transparență și justiție. Abuzul sexual asupra copiilor este o „crimă odioasă”, a spus Ornelas într-o declarație, adăugând: „Este o rană deschisă care ne doare și ne jenează”. La conferința de presă de la Universitatea Catolică din Portugalia, din Lisabona, au fost prezenți o serie de experți și lideri catolici, printre care părintele Hanz Zollner, membru al Comisiei Pontificale pentru Protecția Minorilor.
El a explicat că mărturiile, prezentate organizației între ianuarie și octombrie anul trecut, indică o rețea de victime „mult mai extinsă”, calculată într-un „număr minim, foarte minim, de 4815 victime”.
- „Nu este posibil să se cuantifice numărul total de crime”, a spus Strecht, având în vedere că unele victime au fost abuzate de mai multe ori, mai transmite vaticannews.va.
Cu toate acestea, el a menționat că este important „să nu confundăm partea cu întregul” și a precizat că numărul abuzatorilor din cadrul Bisericii este „redus”. „Procentul de existență a acestuia, așa cum este practicat de membrii Bisericii”, a explicat Strecht, „este foarte mic, pe realitatea subiectului abuzurilor sexuale asupra minorilor în general”.
Raportul Comisie mai arată că vârsta medie a victimelor abuzurilor sexuale în cadrul Bisericii din Portugalia este astăzi de 52,4 ani. Cu toate acestea, în medie, primul abuz a avut loc la vârsta de 11,2 ani.
În țările care au fost deja investigate pentru abuzuri sexuale în Biserică, cum ar fi Irlanda, Franța, Statele Unite, Germania, Chile și Australia, Biserica și-a cerut scuze pentru abuzuri și, în unele cazuri, chiar a despăgubit victimele.