Candidatul coaliției PSD-PNL-UDMR la alegerile prezidențiale, Crin Antonescu, a spus că demisia anunțată de președintele Klaus Iohannis a fost „înțeleaptă”.
„Este o situație preferabilă declanșării unui proces de suspendare care ar fi adus o temă falsă pe agendă, mergând până la referendum. Decizia președintelui a fost înțeleaptă și procedăm în consecință”, a spus Crin Antonescu.
Întrebat dacă va fi mai puțină presiune în societate, Antonescu a răspuns: „Nu știu, sper. Noi vom face tot ce e de făcut”.
RelatedPosts
Președintele Klaus Iohannis și-a anunțat luni demisia din funcția de președinte al României. El și-a motivat gestul prin faptul că vrea să evite o criză internă și externă pe care ar putea-o provoca suspendarea sa din funcție. Demisia va intra în vigoare pe 12 februarie, a mai precizat Iohannis.
Acasa
























Declinare de responsabilitate pentru comentarii