Suntem în ziua cu numărul 167 a războiului pornit de Vladimir Putin în Ucraina. Volodimir Zelenski a amintit, luni, de catastrofa de la Cernobîl şi a cerut noi sancţiuni împotriva Rusiei, după atacurile de la centrala nucleară ucraineană din Zaporojie, ocupată de ruşi. Alte două nave, care transportau porumb și soia, au plecat din porturile ucrainene, ridicând la 10 totalul navelor care au realizat exporturi de cereale ucrainene de când a fost încheiat acordul ONU pentru deblocarea exporturilor de cereale ale Ucrainei. Kremlinul a declarat că nu există în acest moment nicio bază pentru o întâlnire între preşedintele ucrainean și cel rus, în timp ce Pentagonul a anunţat că oferă Ucrainei un nou ajutor militar în valoare de un miliard de dolari, constând mai ales din rachete suplimentare pentru sistemele americane de artilerie de precizie HIMARS.
Pentagon: Aproape 80.000 de soldaţi ruşi au fost ucişi sau răniţi de la începutul invaziei
ACTUALIZARE 09:50 Aproximativ 80.000 de soldaţi ruşi au fost ucişi sau răniţi de la începutul invaziei ruse în Ucraina, a declarat luni numărul trei al Pentagonului, Colin Kahl, subliniind că obiectivele anunţate de preşedintele rus Vladimir Putin nu au fost încă atinse, scrie Wall Street Journal.
„Ruşii au pierdut probabil 70.000 sau 80.000 de soldaţi în mai puţin de şase luni”, a declarat presei Colin Kahl, secretar adjunct pentru afaceri politice în Departamentul american al Apărării, precizând că cifra include morţi şi răniţi, notează și Agerpres.
De asemenea, rușii au pierdut între „3.000 și 4.000” de vehicule blindate şi ar putea duce lipsă de rachete ghidate de precizie, în special rachete aer-sol şi mare-sol, a adăugat Colin Kahl.
„Au progresat oarecum în est, deşi foarte puţin în ultimele săptămâni. Dar acest lucru a avut un cost extraordinar pentru armata rusă, datorită calităţii armatei ucrainene şi a ajutorului internaţional pe care aceasta l-a primit”, a mai spus oficialul american.
Ministerul britanic al Apărării: Rusia a continuat să își concentreze forțele pentru consolidarea apărării în sudul Ucrainei
ACTUALIZARE 09:30 În evaluarea de marți dimineață, Ministerul britanic al Apărării transmite că Rusia a continuat în weekend să își concentreze forțele pentru consolidarea apărării în sudul Ucrainei.
Londra notează că în ciuda schimbării acestei direcții a eforturilor sale, Rusia a continuat și atacurile asupra pozițiilor ucrainene din regiunea Donețk.
În ultimele 30 de zile, asaltul Rusiei spre orașul Bahmut a fost axa cea mai de succes în Donbas. Cu toate acestea, spun britanicii, Rusia a reușit să avanseze doar aproximativ 10 km în acest timp.
În alte sectoare din Donbas unde Rusia a încercat să pătrundă, forțele sale nu au câștigat mai mult de 3 km în această perioadă de 30 de zile. Aproape sigur, mult mai puțin decât era planificat, crede Ministerul britanic al Apărării.
Britanicii au mai precizat că în ciuda utilizării continue și intense a artileriei în aceste zone, Rusia nu a reușit să genereze infanterie de luptă capabilă în număr suficient pentru a asigura progrese mai substanțiale.
Zelenski, după atacurile de la centrala nucleară de la Zaporojie: „Lumea nu trebuie să uite Cernobîlul”
ACTUALIZARE 09:10 Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a amintit, luni, de catastrofa de la Cernobîl şi a cerut noi sancţiuni împotriva Rusiei, după atacurile de la centrala nucleară ucraineană din Zaporojie, ocupată de ruşi.
„Lumea nu trebuie să uite Cernobîlul şi faptul că Zaporojie este cea mai mare centrală electrică din Europa. Dezastrul de la Cernobîl (în 1986) este explozia unui reactor, iar centrala de la Zaporojie are şase reactoare”, a declarat Zelenski luni seară.
Situl centralei Zaporojie, în sudul Ucrainei, se află sub control rus din 4 martie. A fost bombardat de două ori la sfârşitul săptămânii trecute, inclusiv lângă un reactor. Kievul şi Moscova s-au învinuit reciproc pentru aceste lovituri.
„Trebuie noi sancţiuni împotriva statului terorist şi împotriva întregii industrii nucleare ruse care creează ameninţarea unei catastrofe nucleare”, a continuat Volodimir Zelenski.
Câteva dintre cele mai importante informații din ziua precedentă:
- SUA oferă Ucrainei 4,5 miliarde de dolari pentru nevoile bugetare.
- Rușii și americanii își îngheață și mai mult relațiile: Inspecțiile în cadrul tratatului New Start, suspendate.
- Rușii au minat centrala nucleară Zaporojie.
- Turcii vor produce în Ucraina drone Bayraktar.
- Primul referendum pentru alipirea la Rusia, anunțat de autoritățile numite de Moscova în Zaporojie.
- Marea Britanie: Rusia folosește în Ucraina temutele „mine fluture”, care au lăsat infirmi mii de copii în Războiul Afgano-Sovietic.
- Ucraina acuză Rusia de comiterea a peste 27.000 de crime de război.
Acasa